poniedziałek, 3 września 2012

IX Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy w Bielsku-Białej 2012

W dniach 1-2 września 2012 odbył się IX Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy w Bielsku-Białej. Gwiazdami wydarzenia byli, już tradycyjnie, Jurgis Kairys i Iacarii Acrobati (Aerobatic Yakers) oraz Uve Zimmermann na samolocie Extra 300. Nad lotniskiem z hukiem przeleciały także dwa myśliwce F-16.

Zaprezentowaliśmy dwumiejscowy szybowiec kompozytowy SZD-54-2 Perkoz. Jego holowanie, po raz pierwszy w historii bielskiego lotniska, odbyło się przy wykorzystaniu ultralekkiego samolotu Virus SW, słoweńskiej firmy Pipistrel. Jak się okazało, ta maleńka, napędzana zaledwie stukonnym silnikiem konstrukcja, bez trudu poradziła sobie z nie lekkim przecież (bo akrobacyjnym oraz z dwiema osobami na pokładzie!) szybowcem.
 

SZD-54-2 Perkoz
Perkoz został zaprojektowany do lotów w bardzo szerokim zakresie prędkości. Szczególnie, w locie z Vmin wykazuje się bardzo dobrą statecznością, sterownością i brakiem tendencji do przepadania, spirali czy korkociągu. Biorąc również pod uwagę stosunkowo krótką drogę startową lotniska w Aleksandrowicach (jest to przecież jedne z najkrótszych lotnisk w Polsce), można śmiało podkreślić, że uniwersalność tego szybowca, to także możliwość holowania za wszelkimi, nawet bardzo niewielkimi i wyposażonymi w słabe silniki, samolotami klasy ULL.
 

SZD-54-2 Perkoz holowany przez samolot Virus SW

SZD-54-2 Perkoz
F-16
F-16
SZD-54-2 Perkoz i Iacarii Acrobati (Aerobatic Yakers)
Iacarii Acrobati (Aerobatic Yakers)
Iacarii Acrobati (Aerobatic Yakers)
Iacarii Acrobati (Aerobatic Yakers)
Iacarii Acrobati (Aerobatic Yakers)
Pogoda niestety nie dopisała
Jurgis Kairys
Jurgis Kairys
Samolot Dromader
Motoszybowiec Taurus