środa, 7 sierpnia 2013

8 Mistrzostwa Świata Juniorów w Lesznie

Pod honorowym patronatem Prezydenta RP w Lesznie pod Poznaniem trwają 8 Mistrzostwa Świata Juniorów – impreza wyjątkowa, tak pod względem ilości uczestników (84 zawodników z 24 państw), jak również rangi i rozmachu.
 
JWGC Leszno 2013

 
Piloci startują w dwóch klasach: klub i standard, gdzie różnica polega na typie wykorzystywanych szybowców oraz złożoności zadań (odległości tras). Polskę reprezentuje sześcioro zawodników, w tym nasza koleżanka z Bielska-Białej – Judyta Czyż. W klasie standard "nasi" latają na Discusach 2a oraz LS-8, natomiast w klasie klub na rodzimych konstrukcjach SZD-48M Brawo oraz SZD-48-3 Jantar Std. 3. Trzymamy kciuki za świetne wyniki!

Jak już wspominaliśmy, zadanie dla Perkoza, który towarzyszył imprezie od dnia jej rozpoczęcia, było zgoła inne. Loty na tzw. sondę mają na celu upewnienie organizatora co do trafności prognozy meteorologicznej, a przekazane z powietrza meldunki pozwalają w odpowiednim momencie rozpocząć starty ziemne szybowców (blisko 100 szybowców w ciągu godziny!).SZD-54-2, dzięki dobrym osiągom, z łatwością utrzymuje się nawet w bardzo słabych warunkach, ma też szerokie możliwości penetracji okolicy lotniska pod kątem rozwijających się warunków termicznych. Jesteśmy pewni, że dobrze odegrał swoją rolę.

Mistrzostwa jeszcze trwają, a medale wydają się w zasięgu naszych zawodników. Kibicujemy im bardzo mocno, życząc połamania skrzydeł na wielkopolskim niebie.

Serdecznie dziękujemy firmie SkyDream z Bielska-Białej, oficjalnemu Dystrybutorowi ultralekkich samolotów Pipistrel, za pomoc w przebazowaniu Perkoza powietrzem.
 
 
JWGC Leszno 2013
JWGC Leszno 2013JWGC Leszno 2013
JWGC Leszno 2013
JWGC Leszno 2013
JWGC Leszno 2013
JWGC Leszno 2013
JWGC Leszno 2013
SZD-54-2 Perkoz