czwartek, 23 października 2014

Johan Gustafsson i SZD-59 Acro

W sierpniowym numerze włoskiego magazynu “Volo sportivo” ukazał się artykuł na temat dwukrotnego młodego mistrza świata w akrobacji szybowcowej, Johana Gustafssona.

Gustafsson swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął jako dziecko, towarzysząc w lotach ojcu. Już w wieku 15 lat (jako wyjątek od wymogu ukończenia 16 r.ż.) został przyjęty na podstawowy kurs pilotażu, a wkrótce po jego ukończeniu – podstawowy kurs akrobacji. Rok 2009 był czasem jego debiutu w akrobacji, natomiast lata 2010 oraz 2014 przyniosły mu tytuł mistrza świata.

Choć posiada również licencję samolotową, Gustafsson podkreśla satysfakcję, jaką daje mu lot szybowcem. Ten zdolny pilot docenił techniczne właściwości szybowca SZD-59 Acro, pozwalające zarówno na trening oraz zawodnictwo w akrobacji wyższej oraz wyczynowej, jak i na dalekodystansowe przeloty. Dzięki swojej dwojakiej naturze (którą szybowiec zawdzięcza dodatkowym, zdejmowalnym końcówkom z wingletami) oraz możliwości zabrania 150 l wody, SZD-59 Acro stał się szybowcem uniwersalnym, mogącym śmiało konkurować z innymi w swojej kategorii.

Dysponując niezaprzeczalnym talentem oraz świetnym szybowcem Johan Gustafsson tworzy imponujące akrobacyjne widowiska. Sekwencja figur takich jak pętla, szybka beczka, korkociąg czy ślizg na ogon, podkreślona czerwonymi świecami dymnymi, na długo zapada w pamięć.


Photo H_kan Brandt

Photo Johan Gustafsson

Photo Johan Gustafsson

Photo Johan Gustafsson

Photo Johan Gustafsson

Photo Johan Gustafsson

Photo Lennart Östlund