piątek, 24 lipca 2015

AERO Friedrichshafen 2015 – relacja

Największe i najbardziej rozpoznawalne w Europie targi lotnictwa lekkiego (general aviation) AERO Friedrichshafen zgromadziły w tym roku rekordową liczbę wystawców. Zademonstrowaliśmy dwa nasze szybowce – wielofunkcyjne, certyfikowane i pełno akrobacyjne SZD-54-2 Perkoza i SZD-59 Acro.Społeczność lotnicza zna dobrze oba te produkty, ale mało kto wiedział, że w ostatnim czasie przeszły one sporą metamorfozę uwzględniając uwagi dotychczasowych użytkowników i naszych kolejnych klientów.

Poprawiono ergonomię kabiny Perkoza, wprowadzono cały szereg udogodnień dla obu pilotów, z czego najważniejsze to większa ilość miejsca na przednim siedzisku, zintegrowana tylna tablica przyrządów, lepsze wyciszenie, wygłuszenie, nowe i funkcjonalne mechanizmy zamykania i ryglowania kabiny, a także dodatkowe mocowanie skrzydeł do kadłuba i ich lepsze zabezpieczenie oraz wiele wiele innych.

Acro otrzymało rewolucyjne, choć jeszcze w fazie zatwierdzenia, nowe długie końcówki skrzydeł, nowy napęd lotek redukujący znacząco siły na drążku, wygodny i funkcjonalny trymer steru wysokości.

SZD-54-2 Perkoz i SZD-59 Acro to jedyne dostępne na rynku wielofunkcyjne szybowce, w pełni certyfikowane w kategorii akrobacyjnej. Reprezentują najlepsze doświadczenia konstruktorów SZD, odzwierciedlają też wzrastające współczesne wymagania najbardziej ambitnych pilotów.