środa, 19 grudnia 2012

O dwumiejscowych szybowcach Puchacz i Perkoz w Soaring Cafe

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi artykułami Jacka Kobiesy, publikowanymi w "Soaring Cafe". Autor, na stałe mieszkający w USA, opisuje swoje doświadczenia z pracy w dawnym SZD, a potem – po latach – wizytę w Bielsku i pierwsze wrażenia z lotów szybowcem SZD-54-2 Perkoz. Ciekawy dokument o szybownictwie i szybowcach, z ciepłymi słowami o naszych konstrukcjach.

soaringcafe.com/2012/12/the-szd-50-puchacz/#9



sobota, 15 grudnia 2012

O SZD-59 Acro na Segelflug.de

Zachęcamy do zapoznania się z ciekawym artykułem na temat produkowanego przez Allstar PZL Glider szybowca SZD-59 Acro (artykuł w języku niemieckim).

Autorzy - Robin Kempter (tekst) i Thomas Brückelt (zdjęcia) zawodniczo uprawiają wyczynową akrobację szybowcową. Segelflug.de to największe europejskie forum dotyczące szybownictwa.

Artykuł dostępny jest tutaj.



środa, 14 listopada 2012

Perkoza latania na fali ciąg dalszy

Korzystając z gościnności i ceniąc dobrą organizację latania w Górskiej Szkole Szybowcowej „Żar”, uskuteczniamy kolejne wyprawy z Perkozem na to nieodległe od Bielska lotnisko. Za każdym razem, nasza wizyta w GSS stanowi dobrą okazję dla wielu pilotów do zapoznania się z tym nowoczesnym szybowcem nie tylko na ziemi, ale również i w locie.

Listopad jest bodaj najlepszym miesiącem w roku na loty wysokościowe, z wykorzystaniem beskidzkich fal halniakowych. Wtedy też można doświadczyć szybowania w różnych, często niezwykłych sceneriach, które wraz ze złotą polską jesienią tworzą okoliczne góry.




SZD-54-2 Perkoz, fot. Sebastian Kawa

środa, 31 października 2012

Jesienny wypad w Bieszczady – Perkoz w Bezmiechowej i Weremieniu

relacja Michała Ombacha

Zachęceni złotą polską jesienią i żądni niskiego latania nad zboczem, zorganizowaliśmy w dniach 21-25 października wyprawę z Perkozem w Bieszczady. Dwa górskie szybowiska: Bezmiechowa i Weremień przyjęły nas gościnnie i ciepło. Plucha, która przyszła dwa dni później i trwała do końca pobytu, kontrastowała z ustabilizowaną, wyżową pogodą, jaka przez wcześniejszy tydzień utrzymywała się w południowej Polsce.

Brak wiatru i termiki, niejako przymusił nas do korzystania z wyciągarek. W takich niskich i krótkich lotach trudno jednak demonstrować szerokie możliwości Perkoza. Mimo to wcale nie przeszkodziło nam to bawić się wyśmienicie.

Thomas Brueckelt, doświadczony niemiecki pilot, specjalizujący się w wyczynowej akrobacji szybowcowej, miał ograniczone pole do popisu. Za to możliwość wykonywania lotów w tak niezwykłych miejscach, dodatkowo w bajkowo kolorowej scenerii jesiennej przyrody i na różnych szybowcach, okazała się nie do przecenienia. Szczególnie ciekawy okazał się – jak zawsze – Weremień.

SZD-54-2 PERKOZ



poniedziałek, 22 października 2012

Narta startowa dla szybowców SZD-50-3 Puchacz i SZD-54-2 Perkoz

W najbliższym czasie planujemy produkcję niewielkiej serii nart startowych do dwumiejscowych szybowców SZD-50-3 Puchacz oraz SZD-54-2 Perkoz.

Ile radości daje latanie ze śniegu wie ten, kto tego spróbował. Niegdyś startowano „z narty” między innymi w Nowym Targu, holując szybowce na falę Tatrzańską, ale także na przykład w Bezmiechowej, gdzie rozbieg ze szczytu zbocza był jeszcze krótszy niż na kółku. Narta jest wygodnym i praktycznym rozwiązaniem na zimę, wiedzą to wszyscy, którzy zmuszeni byli przepychać nielekkie przecież Puchacze czy Bociany w kopnym śniegu.

Sama narta wyposażona została w kółeczko, które pozwala na przetaczanie szybowca w hangarze lub po płycie. Prosty montaż polega przede wszystkim na wybudowaniu przedniego kółka szybowca. Koło główne pozostaje.

Uruchomienie produkcji uzależniamy od ilości zainteresowanych i liczby potencjalnych zamówień. Wtedy też poinformujemy o cenie i terminach dostaw.

Zainteresowane kluby prosimy o przesyłanie informacji na adres: office@szd.com.pl lub o kontakt telefoniczny pod numerem (+48) 33 812 50 26.








piątek, 12 października 2012

Lot na falę Perkoza – pięciotysięczne przewyższenia

Żar, 6 października 2012 - korespondencja Michała Ombacha

Pożółkły już liście w lasach, ubogie o tej porze w chlorofil, dzieci wraz z rodzicami zbierają resztki kasztanów w parkach... Dzień stał się ewidentnie krótszy, noc szybko zapada, a potem – nad ranem – przychodzi skrobać szyby w samochodzie wskutek pierwszych przymrozków. Tym bardziej tęsknie zadzieramy nosy do nieba, szukając oznak złotej, ciepłej jesieni. Szybownicy spoglądają w górę jeszcze z innego powodu – czy przypadkiem nie zanosi się na wiatr halny?

Jego pierwszą oznaką bywają pojawiające się na dużych wysokościach soczewkowate w kształcie chmury. Gdy wiatr już wieje, po nawietrznej stronie pasma górskiego dochodzi do kondensacji zawartej w powietrzu pary wodnej, i ta – w postaci chmurospadu lub jak kto woli muru halnego, opiera się o szczyty. Tam zresztą pada deszcz, a w zimie śnieg i naszym południowym sąsiadom aura wtedy doskwiera. Jednak po zawietrznej, powietrze jest już suche i ciepłe. Z wielką siłą spływa w doliny, nierzadko pustosząc drzewostan i przyprawiając o ból głowy osoby z migreną.

czwartek, 4 października 2012

Zakończenie prób certyfikacyjnych Perkoza w wersji „dużej doskonałości”

29 września 2012 zakończyliśmy certyfikcyjne próby w locie Perkoza z długimi końcówkami skrzydeł. Celem testów było potwierdzenie spełnienia przez zmodyfikowany szybowiec SZD-54-2 wymagań przepisów CS-22 w zakresie własności lotnych (Podczęść B, punkty CS-22.21 do CS-22.255), dla konfiguracji 20 m rozpiętości skrzydeł. Wykonano około dwudziestu lotów, w czasie blisko piętnastu godzin. Proces przebiegł pomyślnie, potwierdzając założenia obliczeniowe konstruktorów i aerodynamików.






poniedziałek, 1 października 2012

Perkoz na fali

Kiedy po wakacyjnym sezonie większość szkół szybowcowych zamyka wrota swoich hangarów, są miejsca, gdzie loty odbywają się nadal. Lotniska górskie, bo o nich mowa, lub te położone w pobliżu pasm górskich, przyciągają miłośników szybowcowej przygody na fali. Czym jest „fala”?
  
Gdy sucha masa powietrza przemieszcza się z dużą prędkością na kierunkach prostopadłych do przeszkody (a taką stanowią na przykład góry), w pewnych charakterystycznych warunkach może dojść do jej rozkołysania. Nie wnikając w fizykę i warunki meteorologiczne konieczne dla wystąpienia fali, warto napisać, że możliwe staje się wtedy osiąganie niezwykłych, wielkich wysokości w lotach szybowcowych.

Takiej wietrznej aurze towarzyszą ciekawe zjawiska pogodowe. Przy spływie południowym – gorącym, porywistym i ciepłym, często obserwować będziemy wypiętrzoną na nawietrznej stronie gór, równo odciętą od nieba, ogromną, zbitą masę chmur. To mur halny, noszący nazwę od swojego twórcy – wiatru halnego zwanego też halniakiem. Dynamika zjawiska jest olbrzymia, dość wspomnieć o ekstremalnej nieraz turbulencji po zawietrznej stronie gór i laminarnym, absolutnie spokojnym powietrzu powyżej – na 2,5, a często i więcej kilometrach. Chmury przybierają niezwykłe – wrzecionowate, rybie lub soczewkowate – kształty. To tak zwane altocumulus lenticularis – chmury falowe, ułożone prostopadle do wiatru, znaczące często wierzchołek fali powietrza przetłaczanego nad górami.



Przed startem - szybowisko Żar

środa, 12 września 2012

SZD-54-2 Perkoz na finiszu prób certyfikacyjnych

Certyfikacyjne próby w locie szybowca z długimi końcówkami skrzydeł zbliżają się do szczęśliwego finiszu. Szczęśliwego, ponieważ, jak do tej pory, nie spotkały nas żadne przykre niespodzianki z niestandardowym, niezgodnym z założeniami, zachowaniem się szybowca. Jesteśmy pod wrażeniem znacznego przyrostu doskonałości, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości sterowania i manewrowania (zwłaszcza na lotki) oraz stateczności.

Korkociąg, którego próby mamy już za sobą, jest stromy i jednocześnie bardzo łatwy do zatrzymania. Wiąże się to, co prawda, ze sporą stratą wysokości, ale wyprowadzenie następuje nieomalże natychmiast. Pozostały nam próby flatterowe. Instalujemy właśnie odpowiednie oprzyrządowanie i aparaturę pomiarową. Tu także nie oczekujemy niespodzianek, gdyż obliczenia inżynierskie wyraźnie wskazują, że konstrukcja Perkoza jest wolna od drgań samowzbudnych w całym założonym zakresie użytkowania. Jeżeli pogoda pozwoli, loty zakończymy w najbliższych dniach.

Wygląda więc na to, że "długoskrzydłe" Perkozy już wkrótce pojawią się na naszym niebie.





poniedziałek, 3 września 2012

IX Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy w Bielsku-Białej 2012

W dniach 1-2 września 2012 odbył się IX Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy w Bielsku-Białej. Gwiazdami wydarzenia byli, już tradycyjnie, Jurgis Kairys i Iacarii Acrobati (Aerobatic Yakers) oraz Uve Zimmermann na samolocie Extra 300. Nad lotniskiem z hukiem przeleciały także dwa myśliwce F-16.

Zaprezentowaliśmy dwumiejscowy szybowiec kompozytowy SZD-54-2 Perkoz. Jego holowanie, po raz pierwszy w historii bielskiego lotniska, odbyło się przy wykorzystaniu ultralekkiego samolotu Virus SW, słoweńskiej firmy Pipistrel. Jak się okazało, ta maleńka, napędzana zaledwie stukonnym silnikiem konstrukcja, bez trudu poradziła sobie z nie lekkim przecież (bo akrobacyjnym oraz z dwiema osobami na pokładzie!) szybowcem.
 

SZD-54-2 Perkoz

środa, 29 sierpnia 2012

Fotorelacja z Pikniku Lotniczego w Nowym Targu

Na Pikniku Lotniczym w Nowym Targu zaprezentowaliśmy dwumiejscowy szybowiec SZD-54-2 Perkoz. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia. Natomiast już w najbliższy weekend będziemy na kolejnym Pikniku Lotniczym, tym razem w Bielsku-Białej 1 i 2 września 2012.



środa, 22 sierpnia 2012

Loty testowe szybowca SZD-54-2 Perkoz w wersji dużej doskonałości

Intensywnie kontynuujemy loty testowe Perkoza w wersji "dużej doskonałości" (20 m). Za nami próby flatterowe z prędkościami do 220 km/h i loty przy maksymalnej dopuszczalnej masie w kabinach.

czwartek, 16 sierpnia 2012

Prezentacja SZD-54-2 Perkoz na Pikniku Lotnicznym w Nowym Targu

18 i 19 sierpnia zaprezentujemy szybowiec SZD-54-2 Perkoz podczas Pikniku Lotniczego w Nowym Targu.

Ta popularna impreza z roku na rok gromadzi coraz więcej odwiedzających. Organizatorzy przewidzieli sporo atrakcji – prezentacje prawie wszystkiego, co lata, z modelami radiosterowanymi włącznie. Pogoda zapowiada się dobrze, więc warto w najbliższy weekend wybrać się na Podhale.


SZD-54-2 Perkoz



piątek, 20 lipca 2012

SZD-54-2 Perkoz w wersji dwudziestometrowej oblatany!

Po kilkudniowych zmaganiach z kaprysami pogody, lot 20 m Perkoza stał się wreszcie faktem!

Pilot testowy Mariusz Stajewski wykonał pierwszy, 45 minutowy program. Lot nad Bielskiem obejmował próby funkcjonalne sterowania szybowcem w różnych konfiguracjach i przy różnych prędkościach.


SZD-54-2 Perkoz w wersji dwudziestometrowej


wtorek, 3 lipca 2012

Perkoz na Melle Salzmann Cup 2012

Michał Ombach

Niewiele dni minęło od opuszczenia gościnnego Waren, a znowu mamy okazję wizytować naszego niemieckiego sąsiada. Nie trafiliśmy jednak do Schönhagen, ale zacznie dalej, 100 km na zachód od Hanoweru – do Melle.

Miasteczko niewielkie, za to bardzo znane w środowisku lotniczym, a to za sprawą corocznych zawodów w akrobacji szybowcowej – funkcjonujących pod nazwą Salzmann Cup. Liczbą uczestników impreza dorównuje nieomalże mistrzostwom Europy czy świata. Organizator ograniczył zresztą ilość zgłoszeń, bo ta przekroczyłaby bez trudu pięćdziesiąt! A prawie wszyscy piloci są z Niemiec. To podkreśla, jak bardzo rozwinęła się w ostatnich latach akrobacja w tym kraju. Imponuje także liczba szybowców, jakie tu ściągnięto – ponad trzydzieści sztuk, z czego zaledwie kilka (jeden Pilatus B4, Mu-28 i ASK-21) to szybowce nam obce. Całą resztę, czyli absolutną większość, stanowią rodzime polskie Swifty, Foxy i SZD-59 Acro.


Michał Ombach w SZD-54-2 Perkoz, fot. F. Gebert

poniedziałek, 21 maja 2012

Prezentacja Perkoza w Niemczech: Waren (Müritz)

Relacja Michała Ombacha

Od 17 maja prezentujmy naszego Perkoza w Waren (Müritz) w Niemczech. To położone na Pomorzu Meklemburskim, w rodzinnych stronach Otto Lilienthala, nieduże lotnisko trawiaste, zgromadziło w ostatnich dniach społeczność ościennych aeroklubów – na wiosennym treningu szybowcowym. Przybyło kilkudziesięciu uczestników wraz z dwudziestoma kilkoma szybowcami: dwumiejscowymi DuoDiscusami, DG-100, Twin Astirami, Puchaczem oraz solowymi Libelle Std. i Club, Discusem CS, Speed Astirem, Mistralem C, ASW-15B, DG-101 i DG-300. Niemcy wraz z całymi rodzinami (takie to różne od tego co widzimy w Polsce) stawili się licznie i chętnie. Szybownictwo, oprócz sportowych emocji, dostarcza im ewidentnie przyjemności ze spotykania się, wspólnego spędzania czasu i do tego wraz z najbliższymi.




piątek, 27 kwietnia 2012

Relacja z Aero Friedrichshafen 2012

W dniach 18-21 kwietnia tego roku uczestniczyliśmy w międzynarodowej wystawie sprzętu lotniczego Aero 2012 w malowniczo położonym u podnóża Alp Friedrichshafen. To największe w Europie targi, gromadzące producentów i dystrybutorów wszystkiego, co związane z general aviation, w tym również szybowców.

Na targach pokazaliśmy dwa szybowce. Dwuosobowy SZD-54-2 Perkoz, adresowany między innymi do aeroklubów jako szybowiec szkoleniowy oraz jednomiejscowy SZD-59 Acro – pełnowyczynowy akrobat, który po błyskawicznym montażu wingletów zamienia się w szybowiec przelotowy o wysokiej doskonałości.